wtorek, 27 lipca 2010

Cena sławy: samobójstwa koreańskich aktorek


Lista ostatnich tragicznie zakończonych w wyniku samobójstwa karier koreańskich aktorów, aktorek i pozostałych celebrytów staje się coraz dłuższa. Od 2005 r. odebrali sobie życie Lee Eun-joo, U-Nee, Jeong Da-bin, Ahn Jae-hwan, Choi Jin-sil, Choi Jin-young a ostatnio, 30 czerwca 2010 r., Park Yong-ha. Chociaż nie istnieją dokładne statystyki samobójstw, koreańscy celebryci wydają się być bardziej podatni na stres niż ich koledzy i koleżanki z USA, Europy czy Japonii. A przecież doświadczają oni tego samego stresu, kaprysów sławy i nieustabilizowanego życia. Dlaczego zatem Koreańczycy tak często sięgają po ostateczne rozwiązanie trapiących ich problemów?

Po pierwsze Korea ma najwyższy na świecie współczynnik samobójstw. Na 100 tys. 21, 5 odbiera sobie życie, gdy tymczasem średnia dla państw skupionych w OCED (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), do której należy Korea Południowa (a także Polska), wynosi 11. 1. Eksperci twierdzą, że wyjątkowa skłonność koreańskich artystów do samobójstw jest efektem podatności mieszkańców Korei do takiego drastycznego sposobu radzenia sobie ze stresem i problemami.„Koreańczycy wykazują tendencję do wyrażania swego poczucia tożsamości poprzez to, jak postrzegają ich inni. Są zdecydowani podjąć skrajne rozwiązania, jeśli nie są w stanie dalej prezentować się otoczeniu z jak najlepszej strony.” -  twierdzi Hwang Sang-min, psycholog na Uniwersytecie Yonsei. „Ta skłonność jest większa wśród celebrytów, których życie w dużej mierze zależy od ich popularności” – dodaje Hwang.

„Trzy lata temu piosenkarz zatrudniony w naszej agencji zaczął miewać napady depresji, odmówił wychodzenia z domu, ale nie był w stanie skorzystać z pomocy psychiatrycznej, ponieważ obawiał się, że po Internecie zaczną krążyć plotki, iż był widziany u psychiatry.” – opowiadał przedstawiciel agencji artystycznej CEO. Szukanie pomocy u psychiatry staje się coraz bardziej naturalne wśród zwykłych Koreańczyków, ale pośród celebrytów wciąż jest to temat tabu.

Wielkie agencje w branży rozrywkowej w USA i Japonii zatrudniają profesjonalnych konsultantów, którzy regularnie dbają o stan zdrowia psychicznego największych gwiazd.  Dużym zagrożeniem dla równowagi psychicznej osób na świeczniku jest także Internet, gdzie każdy szczegół z prywatnego życia gwiazd może stać się tematem plotek lub złośliwych komentarzy. „Zdałam sobie sprawę, że ostatnimi czasy celebryci muszą uważać na wiele rzeczy” – stwierdziła jedna z topowych aktorek, której przypadkowy komentarz przeniknął do Internetu i wywoła skandal.

Fakt, że Korea jest jednym z najbardziej zwariowanych krajów na świecie, jest źródłem ogromnej presji na rodzime gwiazdy.” – stwierdził Kang Tae-kyu, dyrektor agencji Music Farm. Jego zdaniem „największym problemem jest fakt, że agencje młodych talentów działają tak jak w latach 90., podczas gdy środowisko zmieniło się radykalnie”.

Niektórzy eksperci twierdzą, że przyczyną wzrostu liczby samobójstw może być naśladownictwo. Po tym jak w 2005 r. aktorka Lee Eun-joo odebrała sobie życie, znacznie wzrosła liczba samobójstw wśród ludzi show-bieznesu. Gorszym problemem jest jednak wpływ samobójstw celebrytów na zwyczajnych obywateli. „Kiedy targają się na własne życie gwiazdy, ci którzy zwykli spoglądać na nich jako na wzór do naśladowania, czują że nie mają powodu by żyć, skoro ich idole popełniają samobójstwa” – powiedział Oh Kang-seob, psychiatra w szpitalu Kangbuk Samsung. „Takie myślenie jest popularne i powoduje wzrost zgonów na skutek targnięcia się na własne życie. Dlatego samobójstwa celebrytów są coraz bardziej niepokojące.”
  

„CZARNA LISTA” -  chronologia samobójstw koreańskich celebrytów
Lee Eun-joo 
– aktorka, lat 24, popełniła samobójstwo 22 lutego 2005 r.. Gwiazda epopei wojennej „Taeguki: Brtoherhood of War” i „The Scarlett Letter” powiesiła się w duzej szafie w swoim apartamencie. Rodzina i przyjaciele przyznali, że Lee cierpiała na poważną depresję.
U-Nee - aktorka i piosenkarka, lat 25, popełniła samobójstwo 21 stycznia 2007 r. U-Neee, znana także jako Heo Yoon debiutowała w wieku 17 lat pod scenicznym pseudonimem Lee Hye-ryeon. Powiesiła się na framudze drzwi w swoim domu. Matka dziewczyny przyznała, że jej córka cierpiała na depresję. U-Nee była także celem złośliwych krytyków w Internecie.
Jeong Da-bin - aktorka, lat 26, popełniła samobójstwo 10 lutego 2007 r.. Urodzona jako Jung Hye-seon była gwiazdą telewizyjnego serialu „Cat on The Roof” oraz sitcomu „Nonstop 3”. Znaleziono ją martwą w łazience, w domu jej chłopaka, w którym spędziła ostatnie chwile życie. Miała okręcony wokół szyi ręcznik. Zapiski Jeong na blogu wskazywały, że aktorka cierpiała na depresję.
Ahn Jae-hwan - aktor, 36 lat, martwe ciało Ahna znaleziono 8 września  2008 r., kilkanaście dni od dnia samobójstwa. Mąż aktorki komediowej Jeong Seon-hee został znaleziony w swoim samochodzie. Zmarł na skutek zatrucia spalinami samochodowymi doprowadzonymi do wnętrza auta rurą. Wielokrotne niepowodzenia w biznesowych interesach oraz ogromne długi doprowadziły Ahna do psychicznego załamania i samobójczej śmierci.
Choi Jin-sil – aktorka, 39 lat, popełniła samobójstwo 8 października 2008 r. . Choi była wielką gwiazdą przez dwie dekady w Korei Płd. Ciało aktorki znalazła jej matka w jej domu. Na szyi Choi miała zawiązana elastyczną taśmę zaczepioną drugim końcem o framugę drzwi od kabiny prysznicowej. Aktorka cierpiała z powodu depresji od 2004 r., kiedy rozwiodła się z baseballistą, Cho Sung-minem. Przypuszczalnie była dodatkowo narażona  na wielki stres wskutek krążących po Internecie plotek, jakoby była wplątana w samobójstwo Ahn Jae-hwana.


 Jang Ja-yeon - modelka i aktorka, lat 29, popełniła samobójstwo 7 stycznia  2009 r.. Jang zaczęła zdobywać popularność za sprawą serialu TV, „Boys over Flowers”, ale zakończyła tragicznie swe życie – powiesiła się na schodach w swoim domu. Z pozostawionego przez aktorkę siedmiostronicowego listu wynikało, że Jang była zmuszana przez jej byłego menadżera do świadczenia seksualnych usług kilkunastu wysoko postawionym osobom w branży rozrywkowej. Efektem prowadzonego przez cztery miesiące prokuratorskiego śledztwa w sprawie zawartych w liście oskarżeń było aresztowania jedynie menadżera aktorki.  
Kim Daul - modelka, lat 20, popełniła samobójstwo 19 listopada 2009 r. Topowa koreańska modelka odebrała sobie życie podczas kontynuowania znakomicie się rozwijającej się kariery we Francji. Była modelką najbardziej prestiżowych na świecie marek :Chanel, Vivienne Westwood i Bottega Veneta.
Choi Jin-young - piosenkarz i aktor, lat 39 popełnił samobójstwo 29  marca 2010 r.. Młodszy brat aktorki Choi Jin-sil, która również odebrał sobie życie. Tragiczna śmierć siostry była najbardziej prawdopodobnym motywem samobójstwa Choia, którego ciało znaleziono w jego domu.       
Park Yong-ha  - piosenkarz i aktor, lat 32, popełnił samobójstwo 30 czerwca 2010 r..Matka Parka znalazła ciało syna w jego pokoju. Policja stwierdziła, że aktor odebrał sobie życie pod wpływem impulsu wywołanego alkoholem oraz stresem. Ciężka choroba ojca wiązała się z koniecznością drastycznych zmian w jego karierze.   

Chciałoby się by ta „czarna lista” zakończyła się na Parku Yong-ha, ale nadzieja, że tak się stanie nikła. Zmiany w mentalności Koreańczyków będą niezwykle trudne do skutecznego wprowadzenia w życie.

Na podstawie artykułów zamieszczonych na stronie Hancinema. Net:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz