wtorek, 17 lutego 2015

AZJATYCKIE ZAPOWIEDZI, CZYLI NA CO WARTO CZEKAĆ W 2015 R.Nie tak tak dawno przedstawiłem moją listę najlepszych i najgorszych filmów minionego roku, zasadne zatem wydaje się by napisać co nieco o tym, co czeka fanów kina azjatyckiego w rozpoczynającym się roku. A będzie na co czekać: nowości od Park Chan-wooka, Hirokazu Koreedy, Takashiego Miike, Siona Sona. Takashiego Kitano i wielu innych. Za ściągę posłużyła mi lista zapowiedzi na 2015 r. umieszczona na stronie na www.wildgrounds.com i obejmuje ona jedynie te wyczekiwane premiery, które mnie w sposób szczególny interesują (dlatego też nie wspominam np. o drugiej części „Przyczajonego tygrysa, Ukrytego Smoka” ).BIG TIGER a.k.a Daeho 
reż. Park Hoon-jung


Premiera: Korea Płd, 2015.

Południowokoreański reżyser  Park Hoon-Jung(„New World”) opuszcza przestępcze podziemia, gangsterów i mierzy się z zupełnie inną historią, chociaż nadal możemy się spodziewać wielu emocji. W swoim trzecim filmie przedstawia opowieść o wytrawnym myśliwym (Choi Min-sik), który podczas japońskiej okupacji Korei tropi ostatniego tygrysa zamieszkującego Półwysep. Konfrontacja człowieka i natury może być bardzo obiecującym tematem na fabułę, pozwalającą reżyserowi (który również jest również autorem scenariusza) na realizację ciekawego przedsięwzięcia.  


THE GHOST BLOWS OUT THE LAMP a.k.a. THE GHOULS
reż. Lu Chuhan


Premiera (Chiny): 18 grudnia 2015

Ten filmowy projekt został ogłoszony jako coś zupełnie innego od dotychczasowych filmów Lu Chuana, reżysera głośnego „The City of Life and Death”. Przede wszystkim jest to wysokobudżetowy film akcji/fantasy. Po drugie, jest to pierwszy film komercyjny chińskiego twórcy. Scenariusz oparta na popularnej serii powieści internetowych  "o przygodach byłego żołnierza, który wraz ze swym przyjacielem próbuje cofnąć klątwę, odwiedzając mityczne zakątki Chin". Przygoda plus reinterpretacja zapomnianych chińskich mitów? To brzmi obiecująco!


HOUSE FULL OF HAPPINESS
reż. Lee Kyung-mi


Premiera (Korea Płd): 2015

Tegoroczny film z Son Ye-jin w jednej z głównych ról.  Lee Kyung-mi protegowany Park Chan-wooka, dał się poznać w 2008 roku jako reżyser niekonwencjonalnego romansu o prześladowanym nauczycielu angielskiego, "Crush & Blush". Po kilku latach przerwy powraca z politycznym thrillerem o polityku kandydującym na urząd, który zostaje wplątany w zagrażającą jemu i jego rodzinie aferę. Żona polityka postanawia dowieść prawdy o tym, co faktycznie się stało. Intrygująca opowieść o ambicji, manipulacji, pozorach, a także o świecie mediów i polityki.


THE CASE OF HANA & ALICE a.k.a Hana to Alice Satsujin Jiken
Reż. Shunji Iwai


Premiera: 20 luty 2015

Animowany prequel „Hana and Alice” Shunjiego Iwaia, do którego japoński rezyser napisał scenariusz. Akcja rozgrywać będzie się rok przed wydarzaniami z wersji live-action i będzie opowiadać o okolicznościach, w której tytułowe bohaterki spotkały się ze sobą przy okazji sprawy tajemniczego morderstwa.  Głosu postaciom użyczą aktorki, które w wersji aktorskiej wcieliły się we dwie przyjaciółki: Yu Aoi oraz Anne Suzuki.
JOURNEY TO THE SHORE a.ka. Kishibe no Tabi
Reż. Kiyoshi Kurosawa


Premiera (Japonia): wiosna 2015

Rok 2015 zapowiada się dla mistrza japońskiego kina niezwykle pracowicie. Na wiosnę planowana jest premiera „Podróży na brzeg” z Tadanobu Asano, w której aktor zagra cierpiącego na amnezję męża,  który niespodziewanie po trzech latach zjawia się w domu, zapraszając zaskoczoną i zmartwioną żonę na wspólną podróż. A w tym samym czasie, Kurosawa będzie kręcił w Francji "Kobietę na srebrnej płycie" z udziałem Tahar Rahima w roli młodego człowieka, stającego w obliczu tajemnicy pewnej fotografii. Dwa różne i obiecujące projekty a ja zacieram ręce z radości!


KAMAKURA DIARY
Reż. Hirokazu Koreeda


Premiera (Japonia): 13 czerwca 2015

Najnowszy film Hirokazu Koreedy to adaptacja mangi Akimi Yoshidy z Haruką Ayase w roli głównej. Film przedstawia historię trzech sióstr mieszkających w domu babci, w którym nieoczekiwanie pojawia się czwarta, przybrana siostra, trzynastolatka.  


LADY a.ka. Agasshi
Reż. Park chan-wook


Premiera (Korea Płd): 2015

Twórca „Oldboya” po zrealizowaniu swego anglojęzycznego debiutu, „Stoker”, powraca do rodzinnego kraju. Powraca z intrygującą i wielowątkową historią z udziałem czterech postaci rozgrywającą się  w latach 30. Wśród bohaterów jest szlachetna pani, która odziedziczyła fortunę, jej opiekun a także oszust i kieszonkowiec, starający się dostać się do fortuny dziedziczki. Manipulacja, chciwość, niejasne intencje ... Park Chan-wook wraca do domu z mrocznym thrillerem, kwestionującym ludzką duszę.


THE MONK
Reż. Chen Kaige


Premiera (Chiny): lato 2015

Chen Kaige, wciąż najbardziej znany z reżyserii „Farewell My Concubine”, adaptuje na potrzeby filmu bestsellerową powieść Xu Haofenga na duży ekran. Jest to historia młodego mnicha (Aaron Kwok) wyszkolonego w sztukach walki, który ma opuścić klasztor i przetrwać w świecie zewnętrznym. Miejmy nadzieję, że Chen Kaige nie popełni tych samych błędów, które przytrafiły mu się przy jego poprzednim, epickim filmie sztuk walki, „Obietnicy”, którą było dość kiczowata.


PROPHECY a.k.a. Yokokuhan
Reż. Yoshihiro Nakamura


Premiera (Japonia): 6 czerwca 2015

Podobnie jak w jego poprzednim filmie „Snow White Case Murder”, Yoshihiro Nakamura eksploruje świat Internetu i jego konsekwencje dla społeczeństwa. W tym przypadku, to opowieść o inspektorze wydziału cyberprzestępstw, który tropi członków dziwnej grupy, publikującej w sieci filmy z informacjami dla społeczeństwo jakie zbrodnie zamierzają popełnić. Jak radzimy sobie z ideę sprawiedliwości, prawda i anonimowością  plus intrygujący dramat – tego możemy oczekiwać od Nakamury!
RYUZO AND THE SEVEN HENCHMEN a.k.a Ryuzo to Shichinin no Kobuntachi
Reż. Takashi Kitano


Premiera (Japonia): 25 kwietnia 2015

Takashi Kitano wciąż pozostaje wierny film o yakuzie. Planowany na 2015 r. historia skupia się wokół emerytowanych gangsterów, których szef  Ryuzo stał się ofiarą oszustwa typu phishing .... W roli tytułowej prawdziwy weteran japońskiego kina, Tatsuya Fuji („Imperium zmysłów” Nagisy Oshimy). 

SEOUL STATION
Reż. Yeong Sang-ho


Premiera: wiosna 2015

Po „The King of The Pigs” (2011) i „The Fake” (2013) Yeong Sang-ho wieńczy swą „trylogię”, ukazującą najmroczniejsze strony koreańskiego społeczeństwa opowieścią o epidemii śmiertelnej choroby, która rozprzestrzenia się ze stacji metra na całą stolicę Kore Płd. Można się spodziewać, że znowu będzie mrocznie, ponuro i przejmująco. 


SHINJUKU SWAN a.k.a Shinjuku Swan Kabukicho Skauto Sabaibaru
Reż. Sion Sono


Premiera (Japonia): wiosna 2015

Kariera Siona Sono zmienia się w coś zupełnie nieoczekiwanego, i to w sposób podobny do Takashiego Miike - reżyserowanie szalonych niezależnych produkcji przed bardziej komercyjnymi projektami. Sono adaptuje na ekran po raz kolejny mangę, ale w przeciwieństwie do większości japońskich wersji live action, jego film trzyma się ... oryginału. „Shinjuku Swan” opowiada historię młodego człowieka, który rekrutuje dziewczyny na ulicach w Tokio do pracy w branży rozrywki dla dorosłych. Zapowiada się niezwykle interesująco z Eriką Sawajiri w roli głównej, a ponadto jest największa produkcja Sono Sion z bieżący! W zupełnie innym gatunku, tego samego reżysera, jest także film o nazwie "Love and Peace", o którym Sono mówi, że „może zawieść moich fanów”, jak to, że jest to historia, która „może oglądać cała rodzina”. Na premierę oczekuje także znajdujący się w fazie postprodukcji jeszcze jeden film Japończyka: „The Chasing World” - horror na podstawie powieści Yasuke Yamady o groteskowych duchach prześladujących uczennice (w filmie).

SHINJUKU SWAN

LOVE & PEACE trailerSTRAYER’S CHRONICLE a.k.a Sutoreiyazu Kuronikuru
Reż. Takahisa Zeze


Premiera (Japonia): czerwiec 2015

Nadchodzi intrygujący, duży komercyjny projekt od japońskiego reżysera Takahisa Zeze,  „Kronika Strayera”. Film jest oparty na powieści o tym samym tytule, o grupie młodych ludzi urodzonych z doświadczeń prowadzonych w tajemnicy przez rząd w 1990 r. Każdy z nich posiada niezwykle, nadludzkie zdolności. Niektórzy z nich obecnie pracują dla rządu, podczas gdy inni działają jako zabójcy. To dość niezwykła produkcja dla Zeze, zawierająca dużo wybuchów i efektów specjalnych, gdyż reżyser znany jest z realizacji bardziej spokojnego, kameralnego kina. 
THE WAILING a.k.a Gokseong
Reż. Na Hong-jin 


Premiera (Korea Płd): 2015

„The Wailing” jest trzecim filmem twórcy „The Chaser`a”, Na Hong-jina, który zdobył renomę reżyserując efektowne thrillery. To, co wiemy w tej chwili jest to, że historia toczy się wokół tajemniczej pogłoski, który rozprzestrzenia się w pewnej wiosce, a w sprawie swój udział mają detektyw śledczy i pomagający mu szamana. W tym filmie mistery, Na pokazuje widzom wiejskie okolice Korei Południowej, z dala od prefektury Yanbian (gdzie rozgrywała się akcja jego poprzedniego obrazu, „Yellow See”), jako miejsce beznadziei i rozpaczy. Brzmi intrygująco!


YAKUZA APOCALYPSE: THE GREAT WAR OF THE UNDERWORLD
reż. Takashi Miike


Premiera (Japonia): 15 kwietnia 2015

Japoński reżyser Takashi Miike pracuje od kilku lat przy dużych projektach komercyjnych, ale "Yakuza Apokalipsa" może być jego jednym z najbardziej unikalnych i szalonych obrazów ostatnich lat. Film opowiada o szefie yakuzy i wampirze, który zostaje zabity przez międzynarodowego płatnego zabójcę, członkowie gangu szukają więc zemsty. W jednej z głównych ról Yayan Ruhian z "The Raid"!Brak komentarzy :

Prześlij komentarz