czwartek, 5 sierpnia 2010

Aktorzy w służbie propagandy


„Film to najważniejsza ze sztuk”- mawiał Władimir Illjicz Lenin. I wiedział co mówił. Kino z możliwością wpływania na masy stało się potężnym orężem w walce propagandowej. Tym samym wielu aktorów, niekiedy wbrew osobistym przekonaniom, wciągniętym zostało w machinę propagandową i stawało się twarzami, często zbrodniczych systemów.

W DMZ Museum w Goseong, w prowincji Gangwon, które założono dla upamiętnienia tragicznej przeszłości narodu koreańskiego w jednej z czterech sal tematycznych zorganizowano wystawę południowo i północnokoreańskich pamfletów z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Ukazuje ona jak obie strony wykorzystywały aktorów (i aktorki) do przekonywania ludzi na rzecz, której zwaśnionych stron.

Wśród północnokoreańskich pamfletów zaprezentowanych w DMZ Museum w Goseong, w prowincji Gangwon zaskoczeniem może okazać się propagandowa broszura z gwiazdą Koreańskiej Fali (Hallyu), Bae Yong-joon. Uwielbiany zwłaszcza przez japońskich fanów aktor jest na zdjęciu, na którym trzyma w ramionach dziewczynkę i szeroko się uśmiecha. Napis na fotografii brzmi: „Chcę żyć w ukochanych ramionach łaskawego generała Kim Dzong-ila (despotycznego przywódcy Płn Korei – przyp. mój). W innym pamflecie południowokoreańska aktorka Lee Seung-yeon przekazuje czytelnikom taką oto wiadomość: „Długiego życia generale Kim Dong-ilu, dumo Narodu”.

W starych propagandowych broszurach wydawanych w Korei Południowej, również pokazanych w muzeum, zachęcano Koreańczyków z Północy do przekraczania granicy południowokoreańskiej. W jednym z pamfletów topowa aktorka Won Mi-kyung obiecywała 807,700 gram czystego złota, czyli ekwiwalent 47, 33 milionów północnokoreańskich wonów nagrody za przekroczenie granicy. Napis na zdjęciu z usmiechnietą Won głosi: „Zapewniamy osobiste bezpieczeństwo i darmowe zaproszenia na Igrzyska Azjatyckie 1986 i Igrzyska Olimpijskiej w Seulu 1988”.

Na podstawie: http://www.hancinema.net/

TUTAJ znajdziecie galerię antyamerykańskich, północnokoreańskich plaktów

A poniżej kilka propagandowych obrazków z Korei Północnej

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza