niedziela, 28 sierpnia 2011

MIMI'S GHOST STORIES (Junji Ito, 2002)


“Mimi's Ghost Stories” to kolejny zbiór opowięsci grozy mistrza japońskiego horroru rysunkowego – Junji Ito. Składająca się z sześciu historii (plus dwie krótkie, stanowiące prolog i epilog tej kolekcji), tym razem nie jest wyłącznym dziełem mangakai. Ito sięgnął po książkę „Shin-Mimi bokuro” autorstwa Hirokaisu Kihary i Ichiro Nakayamy – o czym wspomina z łam swego komiksu w swoistym autotematycznym suplemencie. Wprawdzie „narysowany” Ito wspomina, że otrzymał od wydawcy oryginału wolną rękę w jego swobodnej adaptacji, wydaje się jednak, że nie pracując nad materiałem, który stworzyłaby jego własna nie znająca granic wyobraźnia, nie udało mu się osiągnąć poziomu swych najsłynniejszych i najlepszych prac. Niemniej nawet w tym zbiorze opowieści grozy, których bohaterką jest nastolatka Mimi, posiadająca niezwykły dar ściągania wszelkiej maści przerażających istot i prowokowania wydarzeń rodem z sennego koszmaru – nawet w tym zbiorze Ito pokazuje klasę. I wciąż pozostaje wierny swym ulubionym motywom. 

Posługując się ascetyczną, realistyczną kreską znów kreśli świat na pozór zwyczajny, znajomy i zupełnie bezpieczny. W istocie jednak groza, strach niebezpieczeństwo czają się wszędzie. Nad brzegiem morza, w uroczym kurorcie („(The Seashore”), w rodzinnym domu („Just Two of Us”), a nawet zza oknem („Gravemen”), w sąsiednim mieszkaniu („The Woman Next Door”) czy w…trawie („Sound of Grass”). Rzeczywistość, ta poznawalna zmysłami, jest jedynie powierzchnią świata duchów, upiorów i potworów. Nic dziwnego, że Mimi w kolejnych swych przygodach spotyka na swej drodze złowieszczą metalową istotę („The Woman Next Door”), topielca i widma dzieci, które utonęły oraz upiora pod postacią tajemniczej, pięknej dziewczyny („The Seashore”), Popiołową Damę (Ash Lady) („Just Two of Us”) oraz… szkarłatną plamę, która ma w zwyczaju wsysać ludzi i – najprawdopodobniej – przenosić do innego wymiaru („The Scarlet Circle”). Znów pojawienie się ślicznej nastolatki (nieznajoma kelnerka z „The Seashore” oraz Misa z „The Scarlet Circle’) oznaczać może tylko kłopoty. Warto jednak zauważyć, że wśród „tomiepodobnych” bohaterek, Mimi jest jedną z nielicznych, którym Ito nie dopisuje mrocznej strony osobowości i nie czyni z niej potwora w skórze ślicznej lolitki.   

Wszystkie te historyjki, choć nie na taką skalę jak choćby we „Flesh-Colored Horror” skąpane są w surrealistyczno-groteskowej atmosferze. I tak na przykład w „Sound of Grass” Mimi i jej chłopak, Naoto natykają się w lesie na powieszoną kobietę, z której ciała „coś” odpada, ale pod jej nogami niczego nie znajdują. W „Gravman”, nagrobki ze znajdującego się zza oknami pokoju Mimi cmentarza, odwracają się w jej stronę. Z kolei w „Just Two of Us” oddana pod opiekę dziewczynka znajomej ma ciągle umorusaną popiołem twarz a w mieszkaniu ktoś zostawia ślady popiołu. Opowieści są również zróżnicowane pod względem charakteru. „Sound of Grass” jest historyjką najbardziej surrealistyczną i minimalistyczną; „The Woman Next Door” a zwłaszcza „Graveman” zawierają elementy humoru; „The Seashore” wraz z „Just Two Of Us” choć prezentują najbardziej typowe ghost story, są też najbardziej przerażające; „The Scarlet Circle” odznacza się natomiast najbardziej intrygującą fabułą (szkoda tylko, że zepsutą nieco przez zakończenie).

W sumie, choć trudno mówić tu o bogactwie znaczeń na miarę „Tomie” czy „Uzumaki”, to różnorodność opowieści, pomysłowość Ito w sposobach straszenia groteskowo-makabrycznymi istotami i atmosfera sennego koszmaru czynią ten zbiór wartym uwagi. Owszem, nic co by zaskoczyło wielbicieli talentu Junji Ito, z drugiej strony obcowanie z rysunkową grozą japońskiego mistrza, nawet jeśli nie powala on nas tym razem na kolana, jest przyjemnością samą w sobie.

MOJA OCENA: 6 +/10

Mangę można przeczytać tutaj TUTAJ


Mimi Ghost Stories – SPIS TREŚCI


A Top Electric Pole – Mimi i przyjaciele podczas jazdy samochodem dostrzegają na szczycie jednego ze słupów elektrycznych upiorną staruszkę.


The Woman Next Door – Mimi mieszka w dwupiętrowym domu i przygotwuje się do egzaminów. Pewnego razu jej uwagę zwraca tajemnicza kobieta, cała ubrana na czarno, zasłaniająca twarz czarnym szalem a oczy czarnymi okularami. Nieznajoma okazuje się być jej sąsiadką…Mimi zaczyna się coraz bardziej interesować jej osobą,


Sound of Grass – Mimi oraz jej chłopak, Naoto podczas spaceru po lesie natykają się na wisielca. Jest nim kobieta, której ciało wydaje dźwięki sugerujące, że coś z nie wypada. Pod nogami kobiety, poza jednym butem, który zsunął się jej z nogi, niczego nie znajdują. Dźwięki słychać jednak nadal..


Graveman – Mimi wynajmuje za tanie pieniadze nowe lokum. Jak się okazuje tuż zza oknami rozciąga się stary cmentarz. W nocy dobiegają z niego niepokojace dźwięki. Mimi odnosi wrażenie, że nagrobki zwracają się w stronę okien jej pokoju. Dziewczyna poznaje także samotnego sąsiada, który spędza większość dnia ciwcząć swą muskulaturę na balkonie, wpatrując się w cmentarz. Niebawem okaże się, że łączy go z tym miejscem wiele wspólnego.


The Seashore – Mimi, Naoto oraz dwoje ich przyjaciół wybiera się nad morze. W czasie nocnego postoju, który bohaterowie spędzają w samochodzie, Mimi widzi zza szybą auta …topielca. Okazuje się, że plaża, nad która się zatrzymali, słynnie jako miejsce nawiedzone przez duchy licznych osób, które utonęły. Przyjaciele dowiadują się tej rewelacji od tajemniczej dziewczyny, pracującej jako kelnerka w pobliskim barze. Nieznajoma twierdzi, że widzi duchy… Dostrzega je także w pobliżu Furosawy, przyjaciela Mimi i Naoto. Następnego wieczoru chłopaka zaczyna zachowywać się tak jakby postradał zmysły albo …został opętany.


Just the Two of Us (Alone With You) – Mimi odwiedza rodzinny dom. Rodzice nadal prowadzą sklep, który niedawno wyremontowali, a młodsza siostra Hana wciąż jest złośliwa. I gdy tylko nadarza się okazja pozbywa się opieki nad małą Kei, córką znajomych rodziców. Dziewczynka zachowuje się dziwnie: kurczowo trzyma się  Mimi i twierdzi, że prześladuje ją Popiołowa Dama. Rzeczywiście, twarz Kei jest ciągle umorusana sadzą a w mieszkaniu pojawiają się liczny ślady popiołu. Czyżby miały one związek z matką dziewczynki, która popełniła samobójstwo?


The Scarlet Circle – Mimi kłoci się ze Naoto o…duchy. Chłopak uważa, że to bzdury, a dziewczyna – po tym co przeszła - czuje się zdradzona. Misa, przyjaciółka Mimi wierzy jednak w rzeczy nie z tego świata, bo ….sama była ich świadkiem. Zaprowadza Mimi do zrujnowanego domu, gdzie w ziemi znajduje się…pokój. Do małego, kwadratowego pomieszczenia dostaje się z góry przez drabinę – w swym pierwotnym stanie nie było do niego żadnego dostępu; żadnego wejścia i wyjścia. Co więcej na jednej ze ścian znajduje się okrągła, regularna plama o szkarłatnej barwie. Z opowieści Misy Mimi dowiaduje się, że to być może przez ten okrąg zginęli członkowie rodziny przyjaciółki. Wszyscy weszli do pomieszczenia i już nigdy ich nie odnaleziono… Przyjaciółki postanawiają odkryć tajemnicę szkarłatnego okręgu…Ale Misa ma swoje własne plany…
  

Epilogue – Juni Ito opowiada o kulisach swego komiksu.
    

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz